Möt Neda på Hagaskolan
På Hagaskolan möter Neda Farzaneh elever i både den dagliga matematikundervisningen och i gymnasiemattesatsningen för årskurs 9, ett uppdrag hon brinner för. Med sin egen resa från matteosäker till matteälskare i bagaget vill hon visa att ämnet inte bara handlar om siffror och formler – utan om att växa, våga och förstå.
– "Jag vet hur det känns att kämpa med matte, och jag vet hur det känns när det lossnar. Det vill jag att mina elever också ska få uppleva", säger Neda.
Här berättar hon mer om sin bakgrund, varför hon trivs i Vallentuna kommun och varför gymnasiemattesatsningen är så viktig.
Vad innebär gymnasiemattesatsningen?
Vallentuna kommun erbjuder elever i årskurs 9 med betyg A eller B i matematik möjlighet att läsa kursen Matematik 1c, den första kursen i gymnasiets naturvetenskapliga och tekniska program.
Kursen ges utanför det ordinarie schemat under ett helt läsår, med två lektioner per vecka: en fysisk på Hagaskolan och en digital via fjärrundervisning.
Vad får eleverna med sig?
– Eleverna får ett försprång inför gymnasiet och kan i vissa fall läsa mer avancerade kurser tidigare. Det ger också större flexibilitet, så att de kan satsa på andra ämnen eller få en lättare arbetsbelastning i matematik, säger Neda. Efter kursens slut kan eleverna examineras och få betyg i Matematik 1c. I vissa fall kan de tillgodoräknas kursen på gymnasiet, beroende på vilken skola och vilket program de väljer.
Hur stort är intresset?
– Intresset är stort bland elever som gillar matematik och söker extra utmaningar. Vi har ett stabilt engagemang och ser att många aktivt söker sig till kursen varje år, berättar Neda.
Just nu deltar 10 elever i satsningen. Totalt finns plats för 32 elever från kommunens fem högstadieskolor.
Varför är satsningen viktig?
– Vi har elever som verkligen brinner för matematik. För dem är det här en chans att få fördjupa sig i sitt intresse på riktigt.
Det är också en viktig signal från Vallentuna kommun, att vi satsar på våra studiestarka elever och ger dem möjlighet att utvecklas ännu mer, säger Neda.
Vad inspirerade dig till att bli lärare?
– Jag hade själv svårt för matte i skolan, men när jag väl förstod grunderna och fick arbeta med mer avancerad matematik blev det både roligt och meningsfullt.
Jag vill hjälpa andra att uppleva samma känsla, att gå från osäkerhet till förståelse och stolthet. Det är den resan som motiverar mig mest i mitt yrke.
Vad är det bästa med att arbeta i Vallentuna kommun?
Jag har arbetat i Vallentuna i tre år, och det som lockade mig hit var kommunens tydliga satsningar på skolan och viljan att skapa en trygg och stimulerande lärmiljö, både för elever och lärare.
Jag ville vara en del av en engagerad lärargrupp där jag kunde bidra med mina erfarenheter och fortsätta utvecklas som pedagog. Det bästa är den positiva stämningen på skolorna, engagerade kollegor, motiverade elever och ett starkt stöd från skolledningen.
Fräscha lokaler och närheten till naturen gör också mycket för både arbetsmiljö och undervisning.