Möt Christoffer och Satu, utvecklingsledare för friluftslivet på Hagaskolan
Hur skapar vi de bästa förutsättningarna för att våra medarbetare inom skola och fritids ska kunna arbeta med friluftsliv och utomhuspedagogik – på riktigt?
Det är en av frågorna som Hagaskolans Christoffer, lärare i fritidshem och Satu, fritidspedagog, arbetar med! Sedan cirka ett år tillbaka har de fått i uppdrag av att vara utvecklingsledare för friluftslivet på Hagaskolan.
Christroffer och Satu, hur jobbar ni för att underlätta för Hagaskolans medarbetare att arbeta friluftspedagogiskt?
Vi har hört talas om ett initiativ med friluftslivslektioner i påsar, berätta!
– Som utvecklingsledare är vårt uppdrag att inspirera och skapa rutiner för att Hagaskolans personal att kunna arbeta "friluftspedagogiskt" både under skoldagen och fritids. Som en del i vårt uppdrag har vi exempelvis valt att fylla en vägg på skolan med påsar som alla innehåller färdiga friluftslivslektioner. En friluftslivslektion kan exempelvis innehålla lekar, uppdrag och utforskande aktiviteter med fokus på utomhuspedagogik och just friluftsliv. Tanken är att vem som helst av pedagogerna enkelt ska kunna ta med sig en påse ut i skogen för att få tips på meningsfulla aktiviteter för ett kortare eller längre pass ute i naturen. Framöver ska vi även bredda verksamheten så att även förskoleklasseleverna får möjlighet att använda materialet.
– Vi fungerar vi även som ett bollplank för våra kollegor och vi delar gärna med oss av vår kunskap inom friluftspedagogik och fördelarna med arbetssättet. Vi vill gärna få så många medarbetare som möjligt att känna att de vågar ta ut lektionerna i skogen och att de är bekväma i att använda skogen som klassrum. För att skapa förståelse och lust till att använda sig av det här arbetssättet och våra friluftslivslektioner på påse har vi därför bjudit med våra kollegor ut i skogen och låtit dem pröva på några av påsarna på plats utomhus.